Welcome

Please SIGN IN
to access Member Only Links
     http:// http://
Past District 8 Commanders

1957-1958
Stewart W. Gretzinger, N
Ft Lauderdale

1958-1959
Charles A. Cotzin, SN
Miami

1959-1960
James H. Norton, SN
Miami Beach

1960-1961
Jackson E. Gradick, AP
Marathon

1961-1962
Weber E. Irvins, SN
Homestead

1962-1963
Clarence M. Gagen, AP
Ft Lauderdale

1963-1964
Lawrence T. Goldberg, AP
Palm Beach

1964-1965
Arthur C. Krohn, N
Miami

1965-1966
Frank R. Brown, AP
Ft Lauderdale

1966-1967
Stanley Pickering, N
Delray Beach

1967-1968
Elmer C. Moffat, N
Fort Pierce

1968-1969
George W. Shongut, SN
Biscayne Bay

1969-1970
Holly Smith, AP
Pompano Beach

1970-1971
Ira L. Hicks, N
Ft Lauderdale

1971-1972
Thomas O. Roberts, AP
Marathon

1972-1973
Stuart M. Rapee, SN
Biscayne Bay

1973-1974
Howard L. Ullman, Jr., SN
Biscayne Bay

1974-1975
Robert D. Messingschlager, AP
Hollywood

1975-1976
Frederick T. Peters, SN
Ft Lauderdale

1976-1977
K. K. Kinsey, SN
Coral Ridge

1977-1978
George L. Diehl, Jr., JN
Everglades

1978-1979
William B. McChesney, AP
St Lucie River

1979-1980
Robert A. Nichols, SN
Hollywood

1980-1981
Norman L. Richardson, SN
Pompano Beach

1981-1982
Richard L. Schultz, SN
Biscayne Bay

1982-1983
George Doebereiner, SN
Palm Beach

1983-1984
Joseph E. Barton, AP
Homestead

1984-1985
Robert E. Kloske, SN
Palm Beach

1985-1986
James C. Ramey, AP
Coral Ridge

1986-1987
William W. White, SN
St Lucie River

1987-1988
Edwin W. Ryder, JN
Marathon

1988-1989
Kenneth H. Russ, N
Ft Lauderdale

1989-1990
Edward J. Bretz, AP
Miami

1990-1991
James R. McNitt, SN
St Lucie River

1991-1992
Clive W. Summers, SN
Palm Beach

1992-1993
Anne E. Hall, SN
Key West

1993-1994
Richard C. Pfenniger, SN
Hollywood

1994-1995
Purdue Gould, SN
Palm Beach

1995-1996
Albert C. Richard, JN
Everglades

1996-1997
Kenneth P. Harding, SN
Ft Lauderdale

1997-1998
Irwin M. Brodie, SN
Miami Beach

1998-1999
Joseph F. Leitz, SN
Vero Beach

1999-2000
Marlene J. Herbig, SN
Port St Lucie

2000-2001
William E. Husted, SN
Pompano Beach

2001-2002
Harold N. Zitter, JN
Palm Beach

2002-2003
Lee W. Devane, AP
Pompano Beach

2003-2004
Reinhard E. Bruderer, SN
St Lucie River

2004-2005
Nigel E Hargreaves, SN
Sebastian Inlet

2005-2006
Gloria J. Schulke, JN
Sebastian Inlet

2006-2007
Lee Popham, AP
Everglades

2007-2008
Peter W. Mitchelson, SN
Sebastian Inlet

2008-2009
William R. Gillette, AP
Key West

2009-2010
Malischka M. Dunlap, AP
Port St. Lucie

2010-2011
Lena J. Parsons, JN
Coral Ridge

2011-2012
Gary L. Ferguson, JN
Palm Beach

2012-2013
John T. Doyle, SN
Pompano Beach

2013-2014
Diana G. Jackson, SN
Sebastian Inlet

2014-2015
Mary Dodd, SN
Palm Beach

2015-2016
Jon Bensman, AP
Homestead

2016-2017
Allan B. Furtado, SN
Pompano Beach

Upcoming Events

Click on Event for Details
No records

Latest News

Click on Headline for Details
August 12, 2017 
Summer 2017 Newsletter


Summer 2017 Newsletter

Informational Links

United States Power Squadrons
District 8 is part of the worlds largest Not for Profit Non Governmental Boating Organization. Use this link to find out more information about the national organization 
History of District 8
Learn about the History of District 8 from its inception in 1939, through the restructuring of 1957 to today 
Find a Boating Course (Nationwide)
All of our courses are open to the public. Please use this link to find more information - use the "Find a Boating Course Near You" option for courses scheduled in your area or select a local squadron from the map. 
Education Offerings District 8
List of Course Offerings from District 8 Squadrons. 

Awards